ערב ליל הסדר

את חג הפסח אני אוהבת באופן מיוחד, עוד מימי ילדותי ולא רק בגלל המצה הרטובה שמרוחה בממרח שוקולד,ההכנות לקראת החג, הניקיונות המוקפדים מכל יום אחר, ריח הצבע הטרי מקירות הבית וההתרגשות לקראת קניית בגדים חדשים לחג.

ההכנות בשיאם לקראת ערב החג , לאחר שהנקיונות הסתיימו והסירים קורצפו היטב וכל כתם הוסר.

אני זוכרת, שבחצר ביתה של סבתא חנה ז"ל עמדה חבית ענקית עם מים רותחים וחלוקי נחל בתוכה, אשר היו צוברות חום ומגבירות את הרתיחה.כל אנשי השכונה היו מגיעים עם סירים מצוחצחים, כפות ומכסים להגעיל את הכלים לשימוש כשר בחג הפסח.

בבוקרו של ערב החג היינו מגיעים הנכדים, לחצרה של סבתא לפורר מצה להכנת הקובנה, ארוחת הבוקר הטעימה של יום החג , את הקובנה למשפחה המורחבת הייתה מכינה אימי, לאה שתחייה! אל הקערה הגדולה עם המצות שפוררנו הייתה מוסיפה את שאר המרכיבים, ביצים, חלב, סוכר מלח וסמנה מערבבת קלות את העיסה ומכניסה לסיר .(המצה המפוררת שימשה במקום הקמח שבו השתמשנו בשאר ימות השנה ,ובחג הפסח המצה הפכה לקובנה כשרה וטעימה).

בינתיים סבתא חנה הייתה מכינה לעבודה את הטאבון שהוכשר מבעוד מועד ,ממלאת אותו בגזעים שהפכו לגחלים לוחשות לשם הוכנסו סירי הקובנה של כל תושבי השכונה , פתח הטבון היה נסגר ונאטם בשמיכות עד ליום המחרת.

ערב החג, השמש שוקעת ואנו עושים דרכינו ברגל בדרך הכורכר לביתה של סבתא, בבגדי חג ונעליים חדשות הולכים אט, אט ובזהירות שלא ללכלך את נעלי הלק החדשות ואם בכל זאת קצת התלכלך מיד מתכופפים ועם הידיים מנסים להסיר את האבק.

החדר משמאל , היה ערוך ומוכן עם כל ברכות החג על השולחן , פסח, מצה ומרור כוסות יין על השולחן לקיים את מצוות "שתיית ארבעת הכוסות" , השולחן היה בגובה נמוך , קרוב לרצפה ומסביב שמיכות נוחות לישיבה מימינו של כל סועד היה מונח דרגש קטן עם כרית נוחה כדי שיוכלו כולם להיות "מסובים" וכך בנוחות מדהימה יושבים "מסובים" מברכים את הברכות וקוראים את ההגדה.

באמצע, ממש באמצע נכנס לחדר איש בא בימים עם זקן ארוך לבוש בשמלת ג'לביה ומקל ארוך בידו הימנית , משה רבינו זה היה שסיפר לנו את סיפור המסע מיציאת מצרים , איזו דרך קשה  עבר, איך נלחם באוייבים קשיים  ואיך חצה את הים בדרך לארץ ישראל , למופע הזה חיכינו כל הנכדים כל שנה בכליון עיניים , זה היה דודי עמוס ז"ל שאף פעם לא שכח לספר לנו את סיפור יציאת מצרים.

"כל המרבה לספר ביציאת מצרים ,הרי זה משובח"

אצלנו ,כך היה זה לפני שנים ונשאר חקוק בזיכרון  ואנחנו מקפידים לספר על יציאת מצרים גם לדורות הבאים.

זה בטח כך גם אצלכם…

בברכת חג פסח שמח וכשר