תמונה של סלט גזר

חביבה הייתה ישובה על כסא, שפופה לכיוון מגש ענק של פלפלים חריפים הממתינים לקילוף, כך פגשתי אותה, שאלתי אם חביבה שמה והצגתי את עצמי, בסבר פנים יפות קבלה אותי ,אשה צנועה ומדהימה כבר לא צעירה הספיקה לעבור הרבה בחיים, בחלק מזה אף שתפה אותי, אבל עדיין ממרום גילה משפחתה בראש מעייניה והיא נמצאת כאן לעזרה לבנה להכין סלטים מהמטבח המרוקאי לארוע מתוכנן לכ 50 איש. וכך שעתיים ביליתי עם חביבה שהסבירה ופירטה ברצון רב, בשפה המרוקאית, מילה אחת או שתיים שהשחילה חביבה בעברית סייעה בידי להבין את המשפט כולו שנאמר לפני כן בשפה שמעט מאוד ממנה הבנתי.

הרימה, סחבה, התכופפה לסיר הזה, ערבבה את הבא אחריו, הסתכלנו כלתה ואני אחת על השניה במבט מעריץ ומשנינו יצא המשפט "הלוואי עלינו ככה עכשיו בגיל שלנו”.

מה שיש לחביבה זה כוח רצון לעזור ולסייע לכולם ולא רק למשפחתה, היא אף מתנדבת בחברת קדישא,פתחתי זוג עניים כשאמרה לי זאת, זה לא קל אפילו קצת מרתיע להיות כל כך קרוב לאלו שנפרדים מאתנו, להיות בדיוק ביציאה מהעולם הזה ואז ספרה לי חביבה איך הגיעה לזה, בזמן שהם עלו ארצה ממרוקו הגיעה אליה משהי ובקשה לעזור לה עם קרובה שנפטרה חביבה כמובן לא חשבה פעמיים, לשאלתי אם זה לא קצת מפחיד? ענתה בצחוק "מה יקרה היא תקום עלי פתאום" והדבר שנראה לי לרגע כה מפחיד הפך ברור כל כך ומאז ועד היום היא מתנדבת ,זכות גדולה לאשה ולסובבים אותה.

וכך חביבה חותכת גזר ופלפל, מכינה מטבוחה, אני סביבה מצלמת ומתעדת מנסה להספיק לתפוס את התמונה הנכונה את הרגע הנכון, לרגע לא נתנה לי להרגיש מפריעה, ומי כמוני יודע שאם יש משהו שאישה לא אוהבת באופן מיוחד זה "שמסתובבים לה בין הרגליים" כשהיא במטבח , חביבה שתפה אותי בכל התהליך ובאותה נשימה הזמינה אותי לביתה לצלם את הכנת הקוסקוס כהילכתו ולמימונה שתיערך בביתו של בנה עם צאת חג הפסח לצלם את תהליך הכנת המופלטה.

לראות אשה כמו חביבה היום בעולם החומרי שלנו זה שונה מהנוף שאנו רגילים אליו, אשה עם הרבה כוח רצון, אהבה לזולת וצניעות לעשות לביתה ולמשפחתה אך לא רק, להיות שעתיים עם חביבה זו הייתה זכות.

את מתכוני הסלטים שחביבה הכינה באותו היום ניתן לראות באתר karmit.co.il "במטבח המרוקאי"

בקטגורית ממרחים וסלטים"