חלה

הוזמנתי לטקס הפרשת חלה שנערכה לכבוד ילדת בת מצווה, זו הפעם הראשונה שהייתי בטקס כזה.

היו לי מחשבות אם ללכת או לא, זה לא בשבילי, אבל כיוון שזו היתה בת משפחה לא יכולתי לסרב

מצויידת במצלמה ובמחברת הכתיבה יצאתי לדרך, האירוע היה בישוב קלע אלון שברמת הגולן

הדרך לשם היתה חשוכה פתלתלה ומסוכנת , אין בעיה לפגוש בדרך פרה הולכת לאיטה באמצע הכביש או משפחת חזירי בר ענקיים חוצים את הכביש לעברו השני , וזה בדיוק מה שקרה מהירות נסיעתי לא עלתה על 70 קמ"ש וקצת אחרי הפניה בצומת ווסט הופיעה לפני משפחת חזירים גדולה בצבע אפור שהחליטה פשוט לעבור לעברו השני של הכביש, מיד לחצתי על הדוושה לעצור את הרכב התיק והשקית שנחו בכסא מקדימה עפו לרצפת הרכב, חיכיתי שהמשפחה תעבור את הכביש בבטחה והמשכתי בנסיעה איטית עד לסיבוב המיוחל , אל השביל שמוביל לישוב.

את פני קבלה החתולה, אפורה ולבנה שמנה ומדושנת , רק הסתכלה לכיווני לא העזה להתקרב כאילו הרגישה שממני לא תקבל לטיפה.

נכנסתי לבית רחב ידיים, ענק ומיד עברה בראשי מחשבה שיצאה גם לחוץ, מי מנקה את כל הגודל הזה? ריח הפשטדות והסלטים מילא את הבית זו הארוחה שתוגש כשנמתין לבצק שיתפח, יש למה לצפות, כדאי להמתין, לא לחתוך ,עוד זמן מה עבר ומגיעה האשה שתעביר את הערב, עטרה שמה אני מוכרחה לציין לא מש החיוך מפניה, פנים טובות היו לה היכרות קצרה ואז התחלנו.

הפרשת חלה אמרה עטרה יש בה סגולות ברכה לפריון, בכל שלב מניפוי הקמח, הלישה והכנת החלה ניתנת לאשה האפשרות לבקש, אומרים כי ברגע הזה במיוחד מה שתבקש לא יחזור ריקם, אחרי שאומרים לך דבר כזה איך אפשר שלא לבקש?

מאיזו כמות צריך לעשות הפרשת חלה זה כבר לפי מנהגים , יש האומרים קלו ורבע יש האומרים קילו שבע מאות חמישים ויש שני ק'ג

ניפינו את הקמח עם הפטנט של עטרה , לשים במרכז הנפה כפית או פותחן ואז לנפות זה מזרז את תהליך הניפוי, אז כשרוצים לנפות קלו קמח אולי זה לא נורא אבל כשהכמות גדלה אז זה בהחלט פתרון, אני חייבת לציין שהפטנט עם כיסוי , עבד מצוין.

לקערה הכנסנו קמח, שמרים, מלח ,שמן ,מים וברכה לשנו את הבצק רך ונעים בצענו את הפרשת החלה בת המצווה לקחה מעט מהבצק המוכן וברכה זה היה הרגע שכל אחת ביקשה אם בריאות, הצלחה, פרנסה, שלום במדינה הבצק נעטף בנייר כסף והוכנס לתנור לשריפה, כשהיה בית המקדש את המעשר נתנו לכהנים ולאחר כל זה השארנו את הבצק לתפוח, פטנט נוסף שימו קופסת גפרורים על הבצק באמצע, זה יזרז את תהליך ההתפחה, עוד הבצק תופח ואנו ערכנו שולחן לארוחת הערב , היה טעים פשטדות וסלטים, הבצק תפח חזרנו לעבודה כל אחת הכינה חלה בצורה שחשקה נפשה, צמה של 6 וצמה רגילה, חלה בצורה של האולימפידה,היה נחמד משהו קצת אחר , לקחתי את הצמה שלי ועשיתי דרכי חזרה לאט ובבטחה לביתי.

איך יצאה החלה אתם שואלים, טוב אז לא מי יודע מה אבל זה לא מה שהיה חשוב.